среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy plot z plastyku na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa skał na sztacheta plastikowe na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas różne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można również ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z PCV używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na sztachetki z plastiku na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz sztacheta z Winylu na plot i furtkę ze sztachetek tworzy się z skał różnorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o niesymetrycznych zarysach, powinno się je właściwie łączyć tzn. tak, ażeby forma każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają także mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий