понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety inaczej po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak często służą tez za ozdobę. Zwykle takie sztacheta z plastyku z Wejherowa buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których błyskawicznie rosną oraz silnie gęstnieją. Sporo powabu maja tez takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazki, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego parkanu wycisza i rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w ogrodzie, a także nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często także bujnie kwitną, tymczasem chcą także dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztachety PVC z Augustowa zdołają być niesłychanie cienkie, jednakże wypada je regularnie wycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje susze,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий